Formularz zamówienia

Badanie zmontowanych płytek drukowanych przy pomocy bezkontaktowego pomiaru temperatury

przez Admin (0 komentarzy) Badanie zmontowanych płytek drukowanych przy pomocy bezkontaktowego pomiaru temperatury

Badanie działania zmontowanych płytek drukowanych przy pomocy bezkontaktowego pomiaru temperatury

Coraz więcej producentów komponentów elektonicznych i obwodów włączają do środki do bezkontaktowego pomiaru temperatury ze względu na zwiększenie wydajności komponentów elektroniki. Wartości i zmiany temperatury mogą zostać zobrazowane i zoptymalizowane poprzez zastosowanie nowoczesnych urządzeń pomiarowych wykorzystujących podczerwień - bez wpływania na obiekt badany.

Kamery termowizyjne są używane do dokładnej analizy termicznej elementów elektronicznych, np w przypadkach, w których nie istnieje krytyczny komponent lub taki składnik nie jest jednoznacznie zdefiniowany. Słabe punkty mogą być lokalizowane przez kamerę poprzez pokazanie rozkładu termicznych.

Szczegółową analizę zachowania termicznego w czasie rzeczywistym zmontowanych obwodów stosowanych przy badaniach i rozwoju lub w trakcie produkcji seryjnej można osiągnąć za pomocą kamery termowizyjnej. Standaryzowany interfejs USB 2.0 pozwala na nagrywanie wideo z częstotliwością do 120 Hz. Jest to niezwykle korzystne w zastosowaniach w których zmiany termiczne występują w nagle i trwają bardzo krótko, przez co muszą być później analizowane w zwolnionym tempie. Poszczególne klatki filmu mogą być wyjęte z takich nagrań jako zdjęcia, zawierające wszystkie dane temperaturowe.

Analiza odbywa się za pomocą wydajnego oprogramowania, które umożliwia badanie dowolnych punktów oraz zdefiniowane przez użytkownika kształtów. Można również zdefiniować i wyświetlać alarmy, a także maksymalne, minimalne i średnie temperatury. Oprócz funkcji nagrywania filmów, program umożliwia również zapisywania zdjęć. Można również adaptować oprogramowania kamery do sterowania przemysłowego.

Kamera optris PI składa się z 382 x 288 pikseli czyli 110,016 zminiaturyzowanych pojedynczych detektorów na matrycy FPA (Focal Plane Array).

Bolometry są podgrupą czujników termicznych. Wyróżniają się dzięki odporności na temperaturę ich rezystora elektrycznego. Podczas absorpcji promieniowania cieplnego przez element pomiarowy, zmienia się rezystancja, która powoduje spadek napięcia sygnału wychodzącego z bolometeru. Szybki 14-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy przekształca wzmocniony sygnału wideo. Sygnał cyfrowy oblicza temperaturę

Mała kamera termowizyjna USB do analizy termicznego zachowania płytek PCB w czasie rzeczywistym

Zdjęcie 1: Mała kamera termowizyjna USB do analizy termicznego zachowania płytek PCB w czasie rzeczywistym

dla każdego piksela i generuje znajomy obraz z barwnym oznaczeniem temperatury w czasie rzeczywistym. Dostosowanie kamery do różnych odległości pomiarowych i wielkości obiektów mierzonych uzyskuje się poprzez połączenie detektora FPA z mikro bolometrami i precyzyjnej optyki. Dzięki niewielkim rozmiarom pikseli detektora możliwe jest obserwowanie procesów termicznych bardzo małych obiektów, począwszy od wielkości 75 mikrometrów (np testy działania najmniejszych elementów SMD). A dokładne pomiary temperatury można przeprowadzać już od wielkości badanego elementu rzędu 25 mikrometrów. Doskonała czułość termiczna kamery 40 mK pozwala na pokazanie niewielkich różnic temperatury.

Termometr na podczerwień w czasie pomiaru temperatury płytki PCB

Zdjęcie 2: termometr na podczerwień w czasie pomiaru temperatury płytki PCB

Nie zawsze konieczna jest kamera

Ze względu na dużą produkcję i dużą ilość stanowisk testowych stosowanie kamer na podczerwień może być zbyt kosztowne. Monitorowanie temperatury za pomocą termometrów na podczerwień jest dobrą alternatywą dla kontroli newralgicznych komponentów w zakładach produkcyjnych. Ze względu na ich stałą pozycję na płytce drukowanej kluczowe elementy, mogą być łatwo badane w trakcie seryjnej produkcji, przy pomocy pirometru optris CT LT. Wynik pomiaru temperatury jest przekazywany w trakcie rutynowych testów ze stanowiska badawczego, pozwalając na szybkie podejmowanie decyzji.

Miniaturowy pirometr do stałej kontroli

Nowoczesna technologia produkcji nie tylko zredukowała koszty procesu produkcyjnego, ale także umożliwiła wielorakie wykorzystanie pirometrów w urządzeniach

Miniaturowa głowica pomiarowa i obudowa zawierająca elektronikę pirometru optris CT LT

Zdjęcie 3: Miniaturowa głowica pomiarowa i obudowa zawierająca elektronikę pirometru optris CT LT

Zminiaturyzowane pirometry optris CT LT stosowane są do praktycznych aplikacji, takich jak kontrola zmontowanych obwodów. Są one jednymi z najmniejszych na świecie pirometrów z wyjściem liniowym obejmującym pełny zakres temperatur pirometru od -50 do 975°C.

Pirometr składa się z miniaturowej głowicy czujnika podczerwieni (14 mm x 28 mm) i oddzielnej skrzynki z elektroniką. Niewielki rozmiar głowicy czujnika podczerwieni pozwala na wdrożenie urządzenia w aplikacjach w których nie ma miejsca i dlatego jest szczególnie odpowiedni do stacji badawczych, w których odrzucono wcześniej stosowanie bezkontaktowego pomiaru temperatury z powodu braku miejsca. Głowica wyposażona jest w obudowie ze stali nierdzewnej (IP65), która jest wytrzymała i przeznaczona do użytku w temperaturach otoczenia do 180°C bez dodatkowego chłodzenia. Precyzyjna optyka z rozdzielczością optyczną określającą stosunek odległości do punktu pomiarowego 22: 1 pozwala na elastyczny wybór miejsca instalacji w stacji testowej. Dodatkowym atutem jest możliwość pomiaru plamki nawet do 0,6 mm przy pomocy soczewki pomocniczej.

Elektronika (IP65) oferuje wiele metod przetwarzania sygnału. Sygnał mierzonej temperatury płytki jest dostępny dla operatora jako wyjście 0-20 mA, 4-20 mA, 0-10 V lub termopara. Pirometr posiada panel sterowania z wyświetlaczem LCD pozwala na wybór metody przetwarzania sygnału, a także regulację parametrów pracy urządzenia w miejscu montażu. Programowanie może odbywać się również za pośrednictwem interfejsu USB lub RS232, przy pomocy PC lub laptopa. Do wykorzystania danych z pirometru można użyć różnych adresowalnych interfejsów, takich jak: RS485, CAN-Bus, Proibus DP, Ethernet lub przekaźników alarmowych.

Wróć