Formularz zamówienia

Rejestratory do walidacji i monitorowania procesów

Walidacja - (z ang. "validate" - uprawomocniać, legalizować) Szereg działań mających na celu sprawdzenie w sposób udokumentowany i zgodny z założeniami, że procedury, procesy, urządzenia, materiały, czynności i systemy rzeczywiście prowadzą do zaplanowanych wyników.

Rejestratory firmy TMI-ORION
Rejestratory firmy TMI-ORION

Firma MERA Sp. z o.o. posiada w swej ofercie szeroki wybór rejestratorów firmy TMI-ORION do walidacji i monitorowania procesów.

Rejestratory zwykłe i przeciwwybuchowe (Ex):

 • rejestratory temperatury
 • rejestratory wilgotności i temperatury
 • rejestrator skurczu, temperatury i wilgotności
 • rejestratory ciśnienia i temperatury
 • rejestratory przepływu powietrza
 • rejestrator odkształcenia

Rejestratory z bezprzewodową transmisją danych:

 • rejestratory w wersji FM

oraz

 • interfejsy i przenośnik danych
 • oprogramowanie
 • akcesoria

Rejestratory do walidacji i monitorowania procesów firmy TMI-ORION są szeroko stosowane na całym świecie do monitorowania prawidłowego przebiegu procesów. W wielu przypadkach kluczem do otrzymania pełnowartościowego produktu, zgodnego z założeniami, jest ciągłe monitorowanie przebiegu procesu. Dokładna rejestracja parametrów procesu jest bardzo ważna gdyż umożliwia:

 • błyskawiczną identyfikację i zlokalizowanie nieprawidłowości w przebiegu procesu,
 • szybki odczyt rozkładu temperatur w piecach i autoklawach,
 • uzyskanie dokładnego i wiarygodnego zapisu przebiegu procesu zgodnego z wymogami HACCP, normami PN-EN 285:2000, PN-EN ISO 11135-1 (dawniej PN-EN 550:2002), PN-EN ISO 17665-1 (dawniej PN-EN 554:1999) oraz regulacją 21 CFR Part 11,
 • oszczędność czasu, pieniędzy i energii dzięki zmniejszeniu ilości wyrobów wadliwych, poprawę jakości i optymalizację samego procesu
Rejestrator PicoVACQ
Rejestrator PicoVACQ

Urządzenia firmy TMI-ORION są powszechnie stosowane przez znane firmy działające w branżach takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny, metalurgiczny, kosmetyczny, chemiczny, biotechnologiczny, materiałów budowlanych oraz w medycynie, transporcie i wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność dokładnego monitorowania parametrów takich jak ciśnienie, temperatura, wilgotność itp. Przykładowymi procesami które mogą być monitorowane są: sterylizacja, pasteryzacja, pieczenie, suszenie, liofilizacja, depyrogenacja, dezynfekcja, i inne.

Z uwagi na charakter tych procesów (często ekstremalnie ciężkie warunki takie jak bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura, wysokie lub niskie ciśnienie, praca w środowisku zagrożonym wybuchem, środowiska sterylnie czyste lub mocno zanieczyszczone) rejestratory firmy TMI-ORION spełniają wysokie wymagania odnośnie wytrzymałości ale i również dokładności rejestrowanych wyników pomiarów. Dysponujemy najmniejszymi w porównaniu do konkurencji (Ellab, Datatrace, Datapaq, Ebro) rejestratorami temperatury i wilgotności (linia produktów PicoVACQ) oraz jedynym na rynku rejestratorem bezprzewodowym pracującym w temperaturach z zakresu od -60° do 1100°C.

Produkty firmy TMI-ORION są od lat wybierane i kupowane przez wiodących producentów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

Większość naszych rejestratorów dostępna jest w wersjach radiowych (oznaczone są symbolem FM - patrz Komunikacja z rejestratorami w czasie rzeczywistym) Część rejestratorów dostępna jest również w wersjach przeciwwybuchowych (oznaczenie Ex). Spełniają one dyrektywę Atex II 1G EEx IIC T6 i umożliwiają rejstrację parametrów procesu w środowisku zagrożonym wybuchem (przykładowo rejestracja temperatury, ciśnienia i wilgotności w procesie sterylizacji w tlenku etylenu). Wszystkie nasze rejestratory do walidacji i monitorowania procesów posiadają certyfikat CE i dostarczane są ze świadectwem wzorcowania.

Nasza firma dysponuje kompletnymi modułowymi zestawami składającymi się z rejestratora, interfejsu i oprogramowania. Ponadto w naszej ofercie znajdują się dodatkowe akcesoria: osłony termiczne pozwalające na rozszerzenie zakresu temperatur nawet do 530°C, baterie oraz wyposażenie do dokładnego pozycjonowania rejestratora lub samego czunika wewnątrz i na zewnątrz autoklaw, piekarników, puszek, opakowań itd.

Sczytywanie danych z rejestratorów przy pomocy interfejsu i czytnika danych

Interfejs
Interfejs

Rejestratory do walidacji i monitorowania procesów są autonomicznymi urządzeniami dysponującymi pamięcią półprzewodnikową, która umożliwia im zapis do 48 000 wyników pomiarów. Rejestratory są dostępne w wersjach jedno i wielokanałowych (maksymalnie do 16 kanałów). Możliwa jest przy tym jednoczesna rejestracja różnych wielkości fizycznych. Odczyt zapisanych danych dokonywany jest po podłączeniu rejestratora za pomocą interfejsu do komputera (w ofercie dostępne są interfejsy umożliwiające obsługę jednego lub wielu rejestratorów) lub przy pomocy specjalnego czytnika danych.

Zapisane dane można następnie przedstawiać w dowolnej formie, analizować, archiwizować oraz drukować. Okres próbkowania z jakim rejestrator będzie zbierał dane jest ustalany od 1 sekundy do 59 minut 59 sekund. Maksymalna długość zapisu przy najkrótszym jednosekundowym okresie próbkowania wynosi zatem ponad 13 godzin. Komunikacja w czasie rzeczywistym w przypadku interfesów i czytnika danych jest możliwia lecz wymaga zapewnienia stałego połączenia przewodowego interfejsu z rejestratorem. W przypadku gdy nie ma takiej możliwości zaleca się używanie modułów radiowych.

Komunikacja z rejestratorami w czasie rzeczywistym

Bezprzewodowa transmisja danych
Bezprzewodowa transmisja danych

Rejestratory dostępne w wersji z transmisją radiową (FM) pozwalają na zbieranie, archiwizowanie i podgląd danych w czasie rzeczywistym. W skład takiego systemu rejestracji wchodzi oprócz rejestratora odbiornik fal radiowych podłączany na stałe do komputera, i antena podłączana do rejestratora. Rozwiązanie te jest o tyle wygodne, że nie ma konieczności przenoszenia rejestratora w celu zczytywania zarejestrowanych danych i pozwala na stały monitoring parametrów procesu.

Możliwe jest również przy użyciu technologii GPS, GSM, GPRS oraz UMTS bezprzewodowe dostarczanie danych wraz z lokalizacją obiektów oddalonych dowolnie daleko. Rozwiązanie te sprawdza się szczególnie w transporcie gdzie otrzymujemy kompletny zestaw informacji na temat stanu przewożonego produktu i jego położenia.

Rejestratory temperatury

Rejestratory temperatury wyposażone są w czujniki PT100, PT1000 bądź termopary. Czujniki mają różne wymiary i budowę, mogą być umiejscowione bezpośrednio w sztywnej, półsztywnej lub elastycznej sondzie. Zastosowanie wielokanałowych rejestratorów z czujnikami termoparowymi (linia produktów VACQ II oraz VACQ-Flat II z sondami dostępnymi w różnych długościach) pozwala na dokładny odczyt rozkładu temperatur procesu w wielu miejscach (tzw. temperature mapping, temperature profiling).

Ponadto rejestratory z tej linii umożliwiają rejestrację temperatur sięgających nawet do 1100°C. Produkty z linii Mini stosuje się w transporcie (istnieje możliwość dokupienia modułu GPS). Większość rejestratorów jest wodoszczelna przy wysokim ciśnieniu zatem możliwe jest umieszczenie ich bezpośrednio w monitorowanym procesie- w autoklawach, w procesach pasteryzacji, sterylizacji i innych.

Standardowe rejestatory z czujnikami PT100, PT1000 pozwalają rejestrować temperaturę w zakresie od -80° do 150°C , stosując specjalne osłony termiczne można rozszerzyć ten zakres do 530°C. Dostępne są rejestratory w wersjach Ex (do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem).

Rejestratory temperatury i wilgotności

Rejestratory tego typu dysponują jednym lub dwoma kanałami do pomiaru temperatury (czujnik PT1000) i jednym kanałem do pomiaru wilgotności względnej (czujnik pojemnościowy). Rejestrowana jest wilgotność z zakresu od 2% do 98% RH przy błędzie wskazania 3% (możliwe jest uzyskanie na specjalne żądanie niepewności pomiaru równej 1%). Powszechnym zastosowaniem tego typu urządzeń jest rejestracja parametrów procesu suszenia i komory klimatyczne. Dostępne są rejestatory w wersjach Ex (do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem).

Rejestratory temperatury i ciśnienia

Rejestratory tego typu dysponują jednym lub dwoma kanałami do pomiaru temperatury (czujnik PT1000) i jednym kanałem do pomiaru ciśnienia (czujnik piezorezystancyjny z membraną). Rejestrowane jest ciśnienie z zakresu od 30 mbar do 30 bar przy dokładności pomiaru 10mbar. Powszechnym zastosowaniem tego typu urządzeń jest rejestracja parametrów procesu sterylizacji, pasteryzacji w autoklawach oraz zamkniętych puszkach i pojemnikach. Dostępne są rejestatory w wersjach Ex (do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem), .

Rejestrator temperatury, wilgotności i skurczu

Rejestrator tego typu dysponuje jednym kanałem do pomiaru temperatury (czujnik PT100), jednym kanałem do pomiaru wilgotności względnej (czujnik pojemnościowy) oraz jednym kanałem do pomiaru skurczu. Znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym, przy suszeniu cegieł, płytek, dachówek i innych materiałów ceramicznych gdzie rejestracja tych trzech parametrów pełni kluczową rolę w procesie wytwarzania.

Rejestrator przepływu powietrza

Rejestratory tego typu dysponują kanałami do pomiaru temperatury (czujnik PT1000) oraz przepływu powietrza. Stosuje się je w monitorowaniu procesów suszenia np. cegieł, płytek oraz dachówek.

Rejestrator odkształcenia

Rejestrator ten dysponuje jednym indukcyjnym czujnikiem odkształcenia opakowania żywności poddawanej obróbce cieplnej. Wykorzystuje się go powszechnie w przemyśle spożywczym, np. przy badaniu odkształcenia pojemnika z żywnością w trakcie procesu sterylizacji.

Rejestrator odkształcenia

Rejestratory FM wyposażone są w specjalny moduł do radiowej transmisji danych. Dzięki niemu oraz specjalnym osłonom termicznym możliwe jest umieszczenie rejestratora wewnątrz procesu (np. w autoklawie) i bieżący podgląd parametrów procesu, bez konieczności wyjmowania rejestratora i podłączania go do komputera. Rejestrator niezależnie od wysyłania danych zapisuje je w swojej pamięci.

Rejestrator NanoVACQ FM umożliwia dokładną bezprzewodową transmisję danych z jednego punktu procesu. Umieszczenie jednego wielokanałowego VACQ II FM w środku procesu, pozwala na zbudowanie wydajnego bezprzewodowego systemu rejestracji i monitoringu do pracy w ciężkich warunkach w wielu punktach. Rejestrator VACQ Flat II stosuje się umieszczajac go na zewnątrz procesu, do środka wprowadzając jedynie sondy termoparowe.

Tabela zastosowania rejestratorów z bezprzewodową transmisją danych
Obszar zastosowaniaProcesyRejestratory
Nano FMVACQII FMVACQ Flat II FM
Przemysł spożywczySterylizacja (w puszkach
i innych opakowaniach)
1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Pasteryzacja1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Gotowanie i pieczenie1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Suszenie1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Pakowanie produktów---
Przemysł farmaceutyczny, biotechnologiczny, kosmetycznySterylizacja parą1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Sterylizacja w tlenku etylenu---
Dezynfekcja1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Liofilizacja1Tc, 2Td, 2Tdi, 1Td--
Depyrogenacja1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Zamrażanie1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Monitorowanie ciśnienia
w aerozolach
---
Przemysł metalurgicznyOdlewanie, hartowanie i inne-8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Przemysł maszynowy i elektrotechnicznyObróbka cieplna1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Suszenie, kontrola wilgotności,
obróbka parą
1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Przemysł elektronicznyWygrzewanie w komorach termicznych1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Przemysł aerozolowySelekcja opakowań, kontrola
temperatury i ciśnienia
podczas transportu
---
Optymalizacja parametrów
grzewczych produktów
aerozolowych
-8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Przemysł ceramiczny i materiałów budowlanychSuszenie-8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Monitorowanie temperatury
w ciężkich warunkach
i silnych kwasach
-8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Produkcja autoklawów, pieców i suszarniTestowanie, monitorowanie
rozkładu temperatur
w wielu punktach
-8Th, 16Th4Th, 8Th, 12Th, 16Th
Szpitale i służba zdrowiaSterylizacja parą1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Pranie1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Sterylizacja w tlenku etylenu---
Dezynfekcja1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--
Transport i magazynowanieKontrola stanu towarów
łatwo psujących się,
biologicznych
i niebezpiecznych*
1Tc, 1Td, 2Td, 3Td,
1Tc-2Tdi,PT,PT-Tc,PT-Td,Ht
--